Jesteś tutaj

Miłosierdzie imię Boga. Osobista książka Franciszka o miłosierdziu

Autor: 
Znak

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: »Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A ty co mówisz?« Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: »Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem«. I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: »Kobieto, gdzież [oni] są? Nikt cię nie potępił?« A ona odrzekła: »Nikt, Panie!« Rzekł do niej Jezus: »I Ja ciebie nie potępiam. – Idź i odtąd już nie grzesz!«. [J 8, 3–11]

Nie wiemy, jakie było jej życie po tym spotkaniu, po tej interwencji i tych słowach Jezusa. Wiemy, że jej przebaczono. Wiemy, że Jezus mówi, iż trzeba przebaczać siedemdziesiąt siedem razy: ważne jest to, by często wracać do źródeł miłosierdzia i łaski.

Franciscus

 

Miłosierdzie to imię Boga

Najważniejsza religijna książka roku!
Pozwala poznać myśli i serce papieża Franciszka!
Wyzwanie dla Kościoła!

Papież Franciszek. Pierwszy spoza Europy. Pierwszy, który osobiście odbiera telefony i odpisuje na maile wiernych. Pierwszy, który budzi tak wielkie kontrowersje. Wreszcie pierwszy, który ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, mając poczucie, że miłosierdzie jest tym, czego potrzebujemy dziś najbardziej.

W dzisiejszym świecie zbyt łatwo oceniamy i potępiamy drugiego człowieka. Inni są grzeszni. Gorsi, bo obcy. Niegodni naszej uwagi. Często bojąc się odmienności skazujemy kogoś na społeczny ostracyzm. Tak robimy z homoseksualistami, z prostytutkami, a w ostatnim czasie także z muzułmańskimi uchodźcami, pomimo tego, że nie mamy podstaw by cokolwiek im zarzucić. Tymczasem dla Boga każdy jest ważny. On nigdy nikogo nie odrzuca.

W bardzo osobistej książce, pierwszej od czasu wyboru na tron Piotrowy, papież mówi, że Kościół jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą do niego przyjść, że wystarczy tylko pragnąć Bożego przebaczenia, by móc je otrzymać, że to, co najważniejsze dla współczesnego świata, zostało objawione w krakowskich Łagiewnikach i przede wszystkim, że MIŁOŚĆ jest dla niego o wiele ważniejsza niż przepisy prawa.

To nie jest książka dla współczesnych faryzeuszy.
To książka dla współczesnych grzeszników.

 

[FRANCISZEK] 

właśc. Jorge Maria Bergoglio, 266. papież Kościoła rzymsko-katolickiego, pierwszy następca Świętego Piotra pochodzący spoza Europy, człowiek roku 2013 według magazynu „Time”.

[ANDREA TORNIELLI]

Jeden z najbardziej znanych włoskich dziennikarzy i watykanistów, prowadzi popularny we Włoszech blog Sacri palazzi, na łamach którego porusza ważniejsze tematy związane z historią współczesnego katolicyzmu.