Już za rok obchodzona będzie 450. rocznica urodzin wielkiego pasterza Kościoła katolickiego, gorliwego apostoła słowa pisanego, zakonodawcy, kaznodziei i ewangelizatora Franciszka Salezego (1567-1622). Wśród jego dzieł wydanych na uwagę zasługuje Traktat o miłości Bożej. Z radością należy przyjąć pojawienie się na polskim rynku wydawniczym nowego wydania tego ponadczasowego dzieła, którego fragmenty – wskazuje na to podtytuł: Wybór – ukazały się staraniem krakowskiego Wydawnictwa M.
Prezentowana publikacja to jedynie część Traktatu o miłości Bożej, znanego w Polsce z integralnego wydania (Wydawnictwo Sióstr Wizytek, 2002 r. w tłumaczeniu s. M. B. Bzowskiej VSM). Obecna wersja, od strony językowej, różni się od wspomnianej. Jest to bowiem nowy przekład francuskiego oryginału, którego dokonał Piotr Napiwodzki. Książka zawiera w sumie siedemdziesiąt jeden rozdziałów (piętnaście rozdziałów Księgi I, dziewiętnaście rozdziałów z Księgi II, dziewięć z Księgi III, sześć z Księgi IV, trzy rozdziały z Księgi V, siedem z Księgi VI, po jednym rozdziale z Księgi VII i VIII, sześć rozdziałów z Księgi IX, jeden z Księgi XI i trzy rozdziały z Księgi XII). W kontekście miłości i jej rozwoju na drodze życia duchowego w poszczególnych rozdziałach poruszane są także tematy natchnień Bożych, łaski, nadziei, pokuty i kontemplacji.
Dzieło Franciszka napisane w okresie 1610-1616, znane także jako Teotym – do niego bowiem kieruje swoje myśli Autor Traktatu – mając na myśli ducha człowieka dążącego do świętości, jest przeznaczone dla wszystkich ochrzczonych jako pomoc do praktykowania najważniejszego przykazania katolickiej wiary: przykazania miłości Boga i bliźniego. Nie bez powodu ta książka weszła do kanonu dzieł duchowości katolickiej, bowiem wciąż jest aktualna, zadziwia prostym i bezpośrednim językiem oraz zawartymi w niej treściami.
Lektura fragmentów Traktatu o miłości Bożej będzie duchową ucztą dla tych, którzy chcą się karmić prostą nauką Franciszka Salezego na temat miłosnej relacji z Bogiem. Praktyczny – kieszonkowy – format, krótkie rozdziały, które można czytać także wyrywkowo, pomogą poznawać tajniki mistyki i duchowości salezjańskiej. Polskiemu czytelnikowi można życzyć, aby sięganie po niniejszą pozycję książkową pomogło przygotować się na wspomniany jubileusz urodzin Świętego. Małym brakiem recenzowanej publikacji jest nieobecność w omawianym wydaniu choćby krótkiego wprowadzenia do całości Traktatu ukazującego autora, tło historyczne, styl dzieła oraz zawartość treściową. Informacje te zawiera wydanie Traktatu z 2002 r., po które również warto sięgnąć.
* * *
Św. Franciszek Salezy, Traktat o miłości Bożej (Wybór), Wydawnictwo M, Kraków 2016, s. 244.