Jesteś tutaj

Piękny album z okazji pięknego spotkania

recenzja książki "Oto ja"
Autor:

Do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zostało już naprawdę niewiele czasu. Aby to oczekiwanie przeżyć dobrze, można pomóc sobie lekturą przygotowaną właśnie w tym celu. Oto ja. Pielgrzymując do wnętrza siebie to przepiękny album, w który warto się zaopatrzyć.

Album zawiera wiele ciekawych refleksji księdza Leszka Slipka, kapłana archidiecezji warszawskiej, doktora teologii duchowości oraz kierownika duchowego młodzieży. Autor porusza wiele problemów ludzi młodych, zostawia pewne wskazówki dotyczące dorastania, poszukiwania powołania czy relacji z innymi. Nie moralizuje, nie daje gotowych odpowiedzi na wszystkie pytania, raczej zaprasza do refleksji, przemyśleń. Zna doskonale bolączki ludzi młodych, odwołuje się do problemu poszukiwania własnej wartości w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i nienasycenie. Sieje ziarna nadziei w sercach poszukującej młodzieży, wskazuje na Tego, który jako jedyny może dać pełnię szczęścia i spełnienia – na obraz Miłosiernego Boga.

W albumie znajduje się także wiele cytatów z różnych przemówień papieża Franciszka oraz Benedykta XVI. Są to szczególnie słowa skierowane do młodzieży z różnych stron świata, odnoszące się do poszukiwania tożsamości w Kościele i świecie. Na końcu książki zostało zamieszczone Orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXXI Światowy Dzień Młodzieży oraz plan spotkania w Krakowie.

Oto ja. Pielgrzymując do wnętrza siebie to przepięknie wydany album, w twardej oprawie, z ciekawymi fotografiami, które przykuwają uwagę czytelnika, z bardzo ładnie złożonym tekstem, przejrzystym, bardzo subtelnym, a co najważniejsze – skłaniającym do refleksji. To lektura, której nie czyta się od deski do deski, a raczej po prostu wertuje, zagląda, odkrywa na nowo za każdym razem, gdy się po nią sięgnie. To pamiątka, którą warto sobie lub komuś sprawić już teraz. Edycja św. Pawła zaproponowała całkiem rozsądną cenę.

 

* * *

ks. Leszek Slipek, Oto ja. Pielgrzymując do wnętrza siebie, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2016.