Jesteś tutaj

Błogosławiona wina - historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Błogosławiona wina w reżyserii Przemysława Häusera to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Madonny Gregoriańskiej, który powstał na kanwie dziejów rodu Sapiehów.

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy z Watykanu obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony.

Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim, magnat z obrazem dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu, dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce.

Błogosławiona wina w reżyserii Przemysława Häusera to niezwykle barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Madonny Gregoriańskiej, zwanej teraz Matką Bożą Kodeńską, który powstał na kanwie dziejów rodu Sapiehów. Przewodnikami po historii są dziennikarz TVP Marek Zając i rzecznik prasowy sanktuarium o. Mirosław Skrzydło. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w Rzymie, Gniewie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Do realizacji zdjęć zaproszono też gniewskich odtwórców historycznych z chorągwi husarskiej i regimentu.

Odpowiedzi na pytanie: „Czy opisana historia jest prawdziwa?” - mogliby udzielić jedynie Mikołaj i Jan Fryderyk Sapieha, który spisał tę historię.

Twórcy filmu zaznaczają, że nie jest to film historyczny. To raczej fabularyzowana opowieść. Pełni obiektywnej historycznie prawdy nie da się ukazać, ponieważ Janowi Fryderykowi Sapiesze, który jako pierwszy spisał tę historię, zarzuca się konfabulację, aby przydać Kodniu znaczenia. Do dzisiejszych czasów nie ocalały siedemnastowieczne dokumenty, spustoszyły je pożary i najazdy rosyjskie.

Mimo upływu 400 lat od przybycia cudownego obrazu oraz rzekomego spadku znaczenia życia religijnego, do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów. Twórcy filmu Błogosławiona wina przedstawiają znaczenie wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej w historii naszego Narodu.

O twórcach filmu

Przemysław Häuser
reżyser
Producent, reżyser oraz scenarzysta, specjalizujący się w filmach I serialach dokumentalnych o tematyce papieskiej i watykańskiej dla telewizji na całym świecie. Jest producentem m.in serialu „Tajemnice Watykanu“ oraz światowego bestseleru „Świadectwo” (film jest oparty na wywiadzie osobistego sekretarza Jana Pawła II kardynała Stanisława Dziwisza. W filmie rolę narratora zagrał aktor hollywoodzki Michael York. Muzykę skomponował zdobywca Oscara Vangelis). Reżyser i scenarzysta filmu „Apartament”, opartego o materiały prywatne z archiwum Jana Pawła II, oraz serialu dokumentalno-fabularnego, na bazie wspomnień Arturo Mari, legendarnego fotografa Jana Pawła II. Każdy z 30 odcinków jest odmienną odsłoną prywatnego życia papieża Polaka widzianego oczyma Jego osobistego fotografa.
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Zakonu Kawalerów Maltańskich na wyspach Antigua i Barbuda, uczestnik procesu negocjacji zbliżenia pomiędzy USA i Kubą.

Przemysław Reichel
reżyser
Operator, scenarzysta, reżyser i producent. Współtworzył m.in. Między sierpem a młotem, Polonia sopocka, Soldat, Kinski, Gabrys, Widmos, Cienion, Franka oraz Apartament.

Twórcy o filmie

To produkcja dynamiczna, robiona z rozmachem i pieczołowitością. Zależy nam, aby trafić do młodych widzów. To film o największej kradzieży w historii Watykanu, ale też o nawróceniu księcia Mikołaja Sapiehy. - Przemysław Häuser

Chodzi o to, by widz miał świadomość, że to nie jest beletrystyczna opowieść. Niektórzy przewodnicy bądź publikacje przekazują bowiem legendę, która stanowi literacką fikcję mającą niewiele wspólnego z faktami. - Dlatego chcemy przedstawić w filmie dowody historyczne potwierdzające, że to, co wydarzyło się w XVII w., choć wielu wydaje się nieprawdopodobne, rzeczywiście miało miejsce. Misjonarze oblaci starają się merytorycznie pomagać w powstawaniu scenariusza, np. wyszukując historyczne źródła, podpowiadając, kogo poprosić o konsultacje itd. – Jestem pod wrażeniem wielkiego zapału do pracy scenarzysty, pana W. Darda-Ledzion, który przesiaduje w archiwach, bada, tropi. W swoich odkryciach jest kilka kroków przed nami. - o. Mirosław Skrzydło