Jesteś tutaj

Odkryj Pismo Święte!

recenzja książki "Przewodnik dla dla młodych odkrywców Biblii"

Wpadł mi ostatnio w ręce Przewodnik dla młodych odkrywców Biblii. Na początku przejrzałem go tylko, szybko jednak zacząłem pogłębioną lekturę. Przewodnik zachwycił mnie i to z wielu powodów.

Po pierwsze urzekła mnie przystępność i czytelność książki. Zarówno strony, jak i rysunki są czarno-białe, co uważam w tym wypadku za zaletę. Obrazy wplecione zostały w tekst główny, to na zasadzie komiksu, to znowuż w formie mapy, natrafić można także na osie czasu czy rysunki ważnych elementów, np. wystroju przybytku i naczyń liturgicznych stosowanych w świątyni żydowskiej.

Po drugie sama struktura Przewodnika… jest bardzo prosta. Każdy rozdział opisuje i streszcza najważniejsze wydarzenia z danej księgi biblijnej, podaje informacje o niej. Wyjaśnienia i opisy dotyczą takich kwestii jak autor, tytuł i jego pochodzenie, położenie księgi wśród innych ksiąg Biblii. W kolejnych rozdziałach wymienione są główne postaci danej księgi oraz przedstawiony jest zarys najważniejszych wydarzeń i przykłady Bożych interwencji. Oczywiście pomiędzy tymi informacjami znajduje się wiele rysunków, map z oznaczeniami miejsc wydarzeń oraz ciekawostek na podstawie najnowszych badań biblijnych i archeologicznych. Tym samym wędrówka przez Pismo Święte staje się istotnie odkrywaniem i to niezwykłym, bo odkrywaniem samej historii zbawienia, czyli tego, co Bóg czynił i czyni nadal dla człowieka oraz w trosce o niego.

Warto dodać, że pod każdym rozdziałem dotyczącym księgi, autor odpowiada na pytanie, jak dana księga odnosi się do Pana Jezusa, jakie obrazy przekazywane w poszczególnych historiach wypełniają się w osobie Syna Bożego. Na końcu przewodnika znajduje się kilka uzupełnień oraz słowniczek trudniejszych pojęć.

Trzeba przyznać, że książka wcale nie jest przeznaczona tylko dla młodych odkrywców. Podejrzewam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dla jednych będzie wspaniałym wstępem czy wyjaśnieniem zawiłych kwestii, dla innych natomiast uzupełnieniem czy wręcz powtórzeniem znanych informacji. Dla każdego natomiast lektura Przewodnika… może być pasjonującą przygodą, dlatego zachęcam do lektury!

 

***
Frances Blankenbaker, Przewodnik dla młodych odkrywców Biblii, oprac. wersji polskiej ks. W. Chrostowski, wyd. 4., Oficyna Wydawnicza VOCATIO, Warszawa 2013.