Jesteś tutaj

Striptiz Nadredaktora

Autor: 
Fronda

Ryszard Makowski podszywa się pod różne postacie, żeby jak najwięcej „wyciągnąć” ze swojego kabaretowego kolegi. Ta publikacja spowoduje pewnie różne oświadczenia, dementi, a może i procesy sądowe.

Czy może być coś ciekawszego niż najnowsza historia opowiedziana przez satyryka? Może. Ta sama historia opowiedziana przez dwóch satyryków. Absolutnie nowatorska forma – wywiad kreacyjny. Ryszard Makowski podszywa się pod różne postacie, żeby jak najwięcej „wyciągnąć” ze swojego kabaretowego kolegi. Ta publikacja spowoduje pewnie różne oświadczenia, dementi, a może i procesy sądowe.

Marcin Wolski zeznaje :
• Jakie były dzieje legendarnego programu „60 minut na godzinę”?
• Po co Niesiołowski wypożyczył swoją lalkę z „Polskiego ZOO”?
• Kiedy wyrzucił do kosza legitymację PZPR?
• W co grywał z Macierewiczem?
• W jakim celu spotykał się z Michnikiem w kościele na Żytniej?
• Jak to było z poczuciem humoru u Kaczyńskich?
• Komu nie podałby ręki – nawet gdyby tonęli w rzece?
• Z kim spał w jednym łóżku u szewca w Malmö?
• Dlaczego Jerzy Kryszak przestał grywać Hamleta w „Ateneum”?
… i skąd bierze te wszystkie swoje pomysły?!

– Wierzyliśmy, że te nasze żarciki, poza doraźnym zarabianiem pieniędzy i wywołaniem śmiechu na sali, to są ważne myśli wpuszczane w krwiobieg społeczny.
– Nadredaktor Wolski

Marcin Wolski. Z wykształcenia historyk, z powołania satyryk i dziennikarz. Inicjator znakomitego trójkowego programu „60 minut na godzinę”. Drugiego pod względem słuchalności, zaraz po Mszy Świętej. Znienawidzonego przez ówczesną władzę, ulubionego przez społeczeństwo. Autor telewizyjnego programu „Polskie ZOO”, realizowanego wspólnie z Jerzym Kryszakiem i Andrzejem Zaorskim.

Kochał naukę mimo że powtarzał dziewiątą klasę. Na wagarach czytał encyklopedię, a matematykę, fizykę i chemię kompletnie ignorował. Jak stwierdziło UB - mól książkowy zakochany w historii. Ulubieniec i wróg wielu polityków. Antyautoretytami są dla niego Jerzy Urban i Janusz Palikot. Poznał m.in. Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsę, a z Miss Świata nawet zatańczył.

Z „przesłuchania” udało się jeszcze ustalić: gdzie podróżował, jakie są jego ulubione książki, kogo ośmieszał, co wywróżyła mu cyganka, a także na czyje życie wpłynął. Książka wzbogacona jest prywatnymi zdjęciami bohatera. 

Ryszard Makowski jest znanym kabareciarzem, publicystą i pisarzem. Zdobywał nagrody w ruchu studenckim, był filarem kabaretu OT.TO, występuje w kabarecie Pod Egidą. Wydał autorskie płyty: „Pęc ze śmiechu”, „Na ochotnika do psychiatryka”, „Ryszard Makowski w Radiu Wnet”, a w grudniu 2014 r. – „Remanent listopadowy”. Jest autorem dwóch prześmiewczych książek: „Miłość czy sport” i „Miłość czy pieniądze”.

Premiera: 11 maja 2015 roku

Oficjalna premiera książki „Striptiz Nadredaktora”
Warszawa:
21 maja (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa.
Zgłoś swój udział w spotkaniu i zaproś znajomych na facebooku: https://www.facebook.com/events/814603375255583/

* * *

Marcin Wolski, Ryszard Makowski, Striptiz Nadredaktora, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2015, s. 304