Jesteś tutaj

Twoja dusza była perłą

Autor: 
Polwen

Jest to opowieść o dwojgu młodych, Agnieszce i Krzyśku, którzy mając 17 lat, niezależnie od siebie natykają się na Św. Krzyżu na tytułową sentencję. Budzi w nich to pragnienia, które od tej pory będą wyznaczać ich drogi życiowe.

Na ostatniej prostej przed wielkim świętem młodzieży z całego świata, wydawnictwo Polwen przygotowało prawdziwą perełkę, powieść Zbigniewa Mindy Twoja dusza była perłą, która jest opowieścią o…. Światowym Dniu Młodzieży właśnie. Oczywiście tylko kulminacja powieści dzieje się podczas spotkania młodych w Madrycie w 2011 r., ale cała narracja w tym kierunku zmierza i to tam dzieją się w życiu bohaterów rzeczy najważniejsze.

Jest więc ta powieść, debiut literacki autora zaangażowanego od ponad 25 lat w pracę z młodzieżą w skautingu (Skauci Europy), wielkim prezentem dla młodzieży przygotowującej się do spotkania w Krakowie w 2016. Może stać się ciekawą pomocą dla duszpasterzy, katechetów, liderów różnych grup młodzieżowych, sposobiących się do tego wielkiego wydarzenia.

Równoległa opowieść o Agnieszce i Krzyśku zaczyna się, gdy mają lat 17, a kończy się gdy mają lat 23. Niezależnie od siebie, stykają się z tytułową sentencją w jednym z ważniejszych historycznie i przepięknym geograficznie zakątków Polski. To jedno zdanie wzbudza w nich tak wielkie pragnienia, że od tej pory niejako prowadzi ich w codziennych małych i wielkich wyborach życiowych. Towarzyszymy im w licealnych i studenckich perypetiach, w dorastaniu wewnętrznym, mierzeniu się ze sobą, otoczeniem, odpowiedziami na pytania o sens, o Boga, o Kościół i współczesność.

Jest to jakiś, na pewno nie jedyny możliwy, niewyczerpujący, ale dość w końcu atrakcyjny obraz pragnień i dążeń młodego człowieka AD 2015. O tej atrakcyjności decyduje fakt, że jest to prosta dziewczyna i prosty chłopak, chciałoby się powiedzieć z przeciętnej katolickiej rodziny, przaśnej polskiej parafii, które nie są wyszydzane, jak to czasem bywa w obecnej kulturze. Jest to obraz pozytywny, taki, który jest udziałem młodych chłopaków decydujących się na wstąpienie do seminarium, dziewcząt idących do zakonów oraz tej całej większości młodych, którzy poszukują siebie nawzajem i nie wolni od różnych błędów, kierują się wskazaniami Ewangelii i Kościoła, myśląc o założeniu rodziny i o dojrzałym życiu chrześcijańskim.

Jest w tej powieści Polska, jest Kościół, jest też Europa, Rzym, Paryż, Madryt. Jest też skauting, ale nie jest to powieść o skautingu, a raczej on występuje tam niejako w imieniu tych wszystkich rzeczywistości duszpasterskich, grup i wspólnot w Kościele, gdzie tak wielu młodych ludzi odkrywa swoją przyjaźń z Chrystusem. Cały czas będąc zanurzonym w tzw. „normalne” życie na ulicy, na studiach, stykając się z rozmaitymi postawami życiowymi, mierząc się z nimi.

Śliczna opowieść. Lekka, nie nachalna, bez dydaktyzmu. Takich, na jakie w naszej literaturze czekaliśmy. Pozytywna, radosna, choć nie naiwna. Można polecić z czystym sumieniem od 14-15 roku wzwyż. Przeczytają ją chętnie również dorośli. Wspaniały prezent na gwiazdkę. Świetne narzędzie do przygotowania się na Światowy Dzień Młodzieży Kraków 2016.

* * *

Zbigniew Minda, Twoja dusza była perłą, Wydawnictwo Polwen, Radom 2015, s. 416