Jesteś tutaj

Zakochaj się mądrze

recenzja książki "Granice w randkowaniu"
Autor:

Granice w randkowaniu to ponad 300-stronicowy poradnik, który pomoże uchronić cię przed wieloma zranieniami i złymi wyborami. Chcesz żyć w małżeństwie, założyć rodzinę? Zajrzyj do książki dwóch amerykańskich psychologów i poznaj ich wskazówki, jak dobrze budować relacje z innymi.

Różowo-biała okładka maźnięta przez środek szminką wskazywałaby raczej na typowo kobiecą lekturę, ale zawartość książki zdecydowanie dedykowana jest obu płciom. Psycholodzy dr Henry Cloud i dr John Townsend dzieląc się wieloletnim doświadczeniem pracy, próbują usystematyzować wiedzę na temat… mądrego randkowania. Wydaje się dość kuriozalne, ale naprawdę już sam wstęp przekonuje, że autorzy dobrze wiedzą, o czym piszą, i to, o czym piszą, ma prawdziwą wartość.

Podobno każdy modelowy Amerykanin regularnie ląduje na kozetce u swojego psychoterapeuty. W Polsce pomoc specjalistyczna w zakresie psychologii kojarzy się wciąż ze wstydliwą chorobą, o której raczej nie powinno się mówić. Psycholog to ostateczność, gdy jest już naprawdę źle. Tymczasem wydaje mi się, że autorzy zza oceanu uczą nas, żeby zacząć głębiej analizować swoje życie, badać sytuacje, wyciągać wnioski. To nie znaczy, że teraz każdy ma biegać do psychologa, ale żeby nie bać się wypowiadać swoich wątpliwości czy pytać zaufanych ludzi o radę. Taką grupą wsparcia może być na pewno wspólnota, na którą często powołują się autorzy Granic w randkowaniu. Główne bowiem pytania postawione w publikacji brzmią: Jak pogodzić randkowanie z wiarą oraz jak się zakochać mądrze, by związek z drugą osobą budował i rozwijał, a nie doprowadzał do destrukcji?

Książka zawiera wiele cennych uwag, ale przede wszystkim szereg przykładów, w których niejeden/niejedna z nas może się śmiało odnaleźć. Autorzy poruszają temat randkowania jako czegoś, co pomaga zdobywać umiejętności potrzebne do budowania więzi międzyludzkich, zwracają uwagę na kwestię dojrzałości i odpowiedzialności. Uczą, że nie ma ludzi doskonałych, ale jednocześnie zalecają rozeznawać, czy pewne wady u partnera są do zniwelowania, czy też nie. Na przykład radzą, by nie wiązać się z osobą, która notorycznie kłamie, by nie bać się odciąć od destrukcyjnych relacji. To, co szczególnie było dla mnie cenne podczas lektury książki, to częste odwołania do Pisma Świętego. Autorzy znakomicie oparli swój wywód na Słowie Bożym, które w każdym rozdziale było punktem odniesienia.

To jasne, że przewodnik nie rozwiąże za nas problemów z naszą osobowością, relacjami z innymi, ale na pewno pomoże nam je wskazać. A to już połowa sukcesu! Na zachętę zostawię Was z kilkoma myślami, które wynotowałam z książki:

  • "(…) nasz związek będzie udany w takim stopniu, w jakim jesteśmy w stanie być transparentni i uczciwi we wszystkich sprawach."
  • "Miłość czeka, by dawać, a żądza nie może się doczekać, by brać."
  • "Potrzebujemy grupy wsparcia, aby mieć duchowy fundament i podejmować decyzje w poczuciu własnej siły, a nie pod wpływem słabości i zależności."  

Książka pod patronatem Tominowina.pl

* * *

dr Henry Cloud i dr John Townsend, Granice w randkowaniu, Wydawnictwo Vacatio, Warszawa 2016, s. 336