Jesteś tutaj

Tajemnica domku w Loreto

W serii „Ludzie Boga. Fakty. Cuda. Tajemnice” wydawca pragnie nam przybliżyć niektóre postaci Kościoła czy też miejsca otaczane szczególną czcią, a z jakiegoś powodu owiane tajemnicą bądź też niezrozumiałymi z ludzkiego punktu widzenia wydarzeniami. Tak też jest z nazaretańskim domkiem Maryi, który do dnia dzisiejszego znajduje się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Loreto we Włoszech.

Od XIII wieku w tej małej włoskiej miejscowości znajduje się dom, w którym Maryja Panna urodziła się, wychowywała oraz powiedziała Archaniołowi Gabrielowi „fiat”. Dom ten pierwotnie znajdował się w Nazarecie i był od pierwszych wieków otoczony wielką czcią. Zgodnie z podaniami został przeniesiony do Europy pod koniec XIII wieku, aby ustrzec go przed zniszczeniem przez mahometan. W Domku znajduje się tzw. Ołtarz Apostołów, jeden z najstarszych ołtarzy chrześcijańskich, na którym zgodnie z tradycją apostołowie odprawiali pierwsze msze św. W filmie Loreto. Tajemnica Świętego Domu z Nazaretu”, wyprodukowanego w 2008 r. w reżyserii Luki Trovolessiego Cesany, występują znani i światowej sławy profesorowie oraz specjaliści zajmujący się tajemniczą historią domu z Nazaretu. Opowiadają o historii jego przeniesienia, dzielą się swoimi wątpliwościami co do prawdziwości tych podań, a także przedstawiają dowody na autentyczność Domu z Nazaretu wraz z opiniami wielu naukowców, którzy przeprowadzali stosowne badania.

Film jest godny polecenia, trwa niecałą godzinę, natomiast w sposób przystępny przedstawia, jak już wspomniałem, dzieje Domku w Loreto, etymologię nazwy miejscowości Loreto, co też jest niezwykle intrygujące, a także stan wiedzy na obecną chwilę.

* * *

Loreto. Tajemnica Świętego Domu z Nazaretu, reż. Luca Trovolessi Cesana, 2008 r., czas: 54 min. Seria: Ludzie Boga. Fakty. Cuda. Tajemnice.