Jesteś tutaj

Adwokat... Pawła z Tarsu

recenzja książki "Adwokat"
Autor: 
Wojciech Łapiński

W Adwokacie Randy Singerowi udało się dokonać rzeczy niebanalnej – napisał on z wielką pasją powieść prawniczą oddającą ducha i atmosferę historycznego czasu akcji. Książka intryguje zawiłością losów bohaterów oraz porywa żywym stylem i doskonałymi dialogami.  

Losy Teofila to nie tylko koleje zmagań na sali sądowej, ale również osobista historia człowieka, w której stawką są: miłość albo odrzucenie, przyjaźń albo nienawiść, dochowanie wierności albo zdrada. W jej toku spotyka na swojej srodze znamienne postaci: Jezusa, Piłata, Prokulę, Senekę, Klaudiusza, Nerona, Pawła, westalkę Flawię i wielu innych. Obiecująco?

Protagonistę spotykamy pierwszy raz w szkole Seneki Młodszego. On sam, w pierwszej osobie, zdaje nam sprawę ze swoich przeżyć, zaczynając niezapomnianym: Miałem czternaście lat, gdy dowiedziałem się, jak to jest być ukrzyżowanym.

Te początkowe słowa, memento, wracają do nas na wielu kolejnych stronach Adwokata – a, prawdę mówiąc, towarzyszą nam również już po zakończonej lekturze. Stają się symbolem początku i końca, ukoronowaniem i podsumowaniem całej drogi życiowej głównego bohatera. 

Teofila poznajemy najpierw jako ucznia Seneki, później zaś jako młodego adepta prawa, który z czasem trafia na praktykę do Piłata i odgrywa istotną rolę w procesie Jezusa. Obraz skazanego i ukrzyżowanego niewinnego człowieka ma pozostać w jego pamięci aż do śmierci.

Po latach, kiedy w Rzymie robi karierę adwokata, przychodzi mu zmierzyć się z przeszłością i dokonać wyboru: bronić kolejnego niewinnego i stojących za nim uniwersalnych wartości czy podporządkować się woli despotycznego i okrutnego władcy.

Autor z niezwykłą lekkością i autentyzmem stworzył świat dobrze nam przecież znany z wielu książek, nie tylko historycznych, jednak w tej wersji znajdziemy coś więcej: bohaterów, w których możemy rozpoznać samych siebie i, co za tym idzie, zadać sobie fundamentalne pytanie: jak ja bym się w tej sytuacji zachował/a w obliczu wyboru dotyczącego fundamentalnych kwestii egzystencjalnych?

Randy Singer ofiarował nam mistrzowskie dzieło, które docenią z pewnością prawnicy, jak i czytelnicy poszukujący wciągającej opowieści. Myślę, że nie przesadzę, pisząc, że stanie się ono absolutną klasyką w księgozbiorze każdego pasjonata historii i świadomie przeżywającego swoją wiarę ucznia Chrystusa.

PS. 
Pamiętajmy, że cały czas wśród nas są bracia, którzy giną za wiarę. Według danych z 2015 roku co pięć minut ginął jeden chrześcijanin. Możesz pomóc: modlitwą oraz ofiarą. Sprawdź, jak: http://pkwp.org

* * *

Randy Singer, Adwokat, Wydawnictwo św. Wojciecha, Poznań 2016, s. 480