Jesteś tutaj

Czy Jezus mógł się przeziębić?

Autor: 
Wydawnictwo WAM

Niektórych pytań o człowieczeństwo i cielesność Jezusa, wydaje nam się, nie wypada zadawać. Nie były jednak one obce ani Ojcom Kościoła, ani średniowiecznym scholastykom. W książce Czy Jezus mógł się przeziębić odpowiadają na nie Dariusz Kowalczyk SJ i Tomasz Rowiński.

Czy Jezus mógł się przeziębić?
Czy śmiał się i płakał?
Czy był wybitnym cieślą?
Czy był przystojny?

To pytania o człowieczeństwo i cielesność Jezusa, których czasem, jak się nam zdaje, nie wypada zadawać. Co ciekawe, pytania takie nie były obce ani Ojcom Kościoła, ani średniowiecznym scholastykom. Dopiero w późniejszych epokach obraz Jezusa stopniowo odrywał się od Jego cielesności, przez co Chrystus bardziej zaczął przypominać ideę niż żywego człowieka - wcielonego Syna Bożego.

Autorzy książki odważnie przyglądają się różnym wymiarom ziemskiego życia Jezusa, by w przystępny sposób przybliżyć tajemnicę człowieczeństwa Boga.

ks. Dariusz Kowalczyk SJ, jezuita, profesor nadzwyczajny teologii, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 2003-2009 przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Stały felietonista tygodników "Gość Niedzielny" oraz "Idziemy", prowadzi blog na portalu areopag21.pl.

Tomasz Rowiński, historyk idei, publicysta, autor. Jest redaktorem prowadzącym portalu Christianitas.org.

* * *

Dariusz Kowalczyk SJ, Tomasz Rowiński, Czy Jezus mógł się przeziębić? Rozmowy o człowieczeństwie Boga, Wydawnictwo WAM 2015, stron 176