Jesteś tutaj

Jana XXIII biografia krótka

recenzja książki "Papież Jan XXIII. Droga do świętości"

O papieżu Janie XXIII, od niedawna świętym Kościoła katolickiego, mówi się zazwyczaj w kontekście zwołania Soboru Watykańskiego II, przemian w Kościele. Mówiono o nim: „Dobry papież”, „papież uśmiechnięty”, podkreślano także jego pokorę. Kim naprawdę był ten człowiek i co o nim wiemy?

Z pomocą spieszy nam dwóch panów: Domenico Agasso Senior i Junior, którzy w książce pt. Papież Jan XXIII. Droga do świętości, prezentują postać Angelo Roncallego, czyli właśnie wspomnianego świętego. Biografia jest krótka, napisana prostym językiem dla włoskiego czytelnika, co uwidacznia się przy wyjaśnieniach dotyczących czasów zimnej wojny czy wpływów Związku Radzieckiego na Europę Wschodnią, prezentuje postać nietuzinkową, a jednocześnie bardzo prostą, ufną i zdającą sobie sprawę ze swojej małości i słabości. Tym właśnie urzekał i urzeka do dziś uśmiechnięty papież. Jego niekonwencjonalność wynikała bezpośrednio z czułego serca, Angelo Roncalli bowiem ani jako ksiądz, potem biskup, a na końcu papież, nie był więźniem zimnych konwenansów, a przy tym mówił przekonująco. Promieniał również w ostatnich chwilach swojego życia, zawierzając się Temu, który go na to stanowisko powołał – Bogu.

Autorzy, by ożywić tekst, wplatają wypowiedzi papieża, cytują opinie innych, spostrzeżenia i wnioski kardynałów oraz ludzi z otoczenia Jana XXIII. Wszyscy świadczą o jego pogodzie ducha i niezachwianej nadziei. Aż dziw bierze, że nikt nie był w stanie spostrzec, że ten człowiek, który na zewnątrz emanował energią, gorliwością, dobrym humorem, był jednocześnie wstrząśnięty i opuszczony, również w Watykanie, często niezrozumiany, co sprawiało mu wiele przykrości. Mimo to nigdy się nie poddał, mając poczucie, że nie jego, lecz Wola Boża ma się spełniać w życiu Kościoła i świata. Jak już nadmieniłem wyżej, książka jest skierowana raczej do włoskiego czytelnika. Podczas lektury polskiego wydania można napotkać trudności w zrozumieniu niektórych komentarzy odnośnie np. nominacji biskupa Roncallego na nuncjusza apostolskiego w Paryżu.

Mimo tych drobnych niejasności, książkę czyta się lekko, tekstu na stronie nie jest zbyt wiele, a to za sprawą obszernych marginesów i dużej czcionki. Biografia wzbogacona jest o kolekcję zdjęć z różnych lat życia Angelo Roncallego, również miejsca jego narodzin w jednej wsi w prowincji Bergamo. Na końcu zaś książki znajdują się liczne modlitwy za wstawiennictwem świętego papieża oraz takie, które sam odmawiał czy wygłosił w przemówieniach. Zachęcam do zapoznania się z człowiekiem, który z prostego „wiejskiego proboszcza”, jak sam siebie chciał określać, został wyniesiony na tron Piotrowy; z człowiekiem, który mawiał także, iż „świętym można być z pastorałem, ale równie dobrze można nim zostać trzymając w ręku miotłę”. W osobie św. Jana XXIII wypełniają się słowa błogosławieństwa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”.

 

***
Domenico Agasso Sr, Domenico Agasso Jr, Papież Jan XXIII. Droga do świętości, Esprit, Kraków 2014.